کد مطلب: 26580

افتتاحیه مرکز پژوهش و مطالعات تخصصی نهج البلاغه

یکشنبه ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۸

 بسمه تعالی

    باعنایت حضرت باریتعالی و توجهات حضرت ولی عصر (عج) در ماه شعبان المعظم که سرشار از رحمت و رضوان الهی است، به پیروی از منویات مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) مبنی بر اصل بودن عنصر تحقیق و پژوهش در فعالیت‏‏ های حوزه‏‏ های علمیه، مرکز پژوهش و مطالعات تخصصی نهج ‏‏البلاغه، با حضور حجه الاسلام و المسلمین جناب آقای حصاری؛ معاونت پژوهش مرکز مدیریت حوزه‏ های علمیه خواهران و حجه الاسلام و المسلمین جناب آقای کبیریان؛ مدیریت محترم حوزه‏ های علمیه خواهران استان تهران و سرکار خانم پورحمزه؛ معاون پژوهش حوزه‏ های علمیه خواهران استان تهران و سایر مسئولین و پژوهشگران پیشکسوت این مجموعه در تاریخ 9/2/98 برگزار گردید؛ و از منشور پیدایی، پویایی و پایایی این مرکز پژوهشی رونمایی شد.

    گفتنی است آیین افتتاحیه مرکز پژوهش و مطالعات تخصصی نهج البلاغه با تلاوت آیاتی از قرآن کریم و اجرای سرود جمهوری اسلامی ایران آغاز و با ارائه گزارشی از سوی جناب آقای مهندس سلطانی؛ نائب رئیس هیئت امناء این مدرسه علمیه، این مراسم ادامه یافت. مهندس سلطانی، پیرامون روند تأسیس و فعالیت‏ های بنیاد خیریه و مدرسه علمیه حضرت خدیجه(س) از سال 1358 تا کنون و به ویژه در دوران مدیریت سرکار خانم ضابطیان، سخنانی را ایراد نمود.

    در ادامه مراسم، سرکار خانم نیره فضائلی؛ مدیر مدرسه علمیه حضرت خدیجه(س) در افتتاحیه مرکز پژوهشی و مطالعات تخصصی نهج البلاغه، با تقدیر از خانم شرکاء در پیگیری فعالیت ‏های علمی و پژوهشی این مدرسه، گفت: به همت این استاد بزرگوار معاونت پژوهش در مدرسه علمیه حضرت خدیجه(س) راه اندازی شد که موجب برکات علمی بسیاری گردید. در اوایل تأسیس این معاونت، خانم شرکاء و جمعی از طلاب پژوهشگر در موضوعاتی از قبیل اسلام و فمینیسم، جهانی سازی و اسلام، اسلام و آینده جهان، آسیب شناسی دینی و خانواده متعادل به تحقیق و پژوهش علمی پرداختند که ثمرات خوبی به دنبال داشت.

    مدیر مدرسه علمیه حضرت خدیجه(س) تهران با اشاره به مهجوریت نهج‏ البلاغه و ضرورت اهتمام بیشتر طلاب به این کتاب شریف، تصریح کرد: جهت بهره ‏مندی از این دریای بی‏کران ادبی و در راستای آشنایی با مراکز پژوهشی و تخصصی مرتبط با نهج البلاغه، از اساتیدی چون آیت الله دین پرور، آیت الله خزعلی(ره)، دکتر دلشاد تهرانی و سرکار خانم احمدی استفاده کردیم و با برگزاری کارگاه‏ های پژوهشی با موضوع نهج البلاغه و تشکیل گروه‏ های علمی متشکل از اساتید و طلاب و همچنین برگزاری جلسات درس هفتگی نهج البلاغه سعی کردیم تا زمینه‏ های کسب معرفت از نهج ‏البلاغه را ایجاد کنیم.

  

    همچنین در این افتتاحیه، سرکار خانم احمدی؛ استاد برجسته نهج‏ البلاغه و مترجم صحیفه سجادیه پیرامون نهج ‏البلاغه و  اهمیت پژوهش و تحقیق در این کتاب مقدّس، دقایقی به سخنرانی پرداختند.

     در این مراسم حجت الاسلام و المسلمین حصاری؛ معاون پژوهش حوزه‏ های علمیه خواهران طی سخنانی ایراد نمود: امروز به عنوان خدمت‏گزار حوزه‏ های علمیه خواهران سراسر کشور بسیار خرسندم که به ثمر نشستن زحمت‏ های مسئولین خدمت‏گزار در مدارس علمیه را یکی پس از دیگری شاهد هستم و همه این تلاش ها منجر به تأسیس مراکز پژوهشی در مدارس شده است.

    وی افزود: راه اندازی مراکز علمی پژوهشی در مدارس علمیه که از سال‏های گذشته آغاز شده است با تلاش‏ های جهادی مسئولین حوزه در سال‏ های آتی نیز ادامه خواهد یافت.

   معاون پژوهشی حوزه‏ های علمیه خواهران کشور تصریح کرد: حرکت علمی شما با تلاش چندین سال ه‏ای که داشتید به نتیجه رسیده است و در گزارشی که از اهداف و فعالیت‏های این مرکز پژوهشی ارائه شد، می شود گفت امروز حوزه ‏های خواهران وارد کارکردهای خود در جامعه شده است.

   

    در افتتاحیه مرکز پژوهشی و مطالعات تخصصی نهج البلاغه حجت‌الاسلام و المسلمین کبیریان؛ مدیریت حوزه ‏های علمیه خواهران استان تهران نیز به ایراد سخنرانی پرداختند. ایشان با اشاره به آسیب‏ های نظام آموزشی فعلی، گفت: یکی از تهدیدات و آسیب‏ های نظام آموزشی فعلی، عدم تولید علم است.

   وی تصریح کرد: وقتی چنین ظرفیت‏ های علمی را در حوزه‏ های علمیه خواهران مشاهده می کنیم، بار مسئولیت را بر دوش خود احساس می ‏کنیم، لذا باید تدابیری اندیشیده شود تا بتوانیم از ظرفیت‏ های علمی پژوهشی به صورت کاربردی و در راستای حل معضلات اجتماعی استفاده کنیم و افتتاح مراکز تخصصی در مدارس علمیه با این هدف انجام می‏شود.

   حجت‌الاسلام و المسلمین کبیریان با بیان این که یکی از ظهور و بروزهای حوزه ‏های علمیه خواهران بحث پژوهش و نمایش تولیدات حوزه علمیه خواهران است، گفت: بنا به فرمایش مقام معظم رهبری حوزه علمیه خواهران پدیده مبارکی است و ان شاءالله جامعه جهانی از این پدید مبارک استفاده کند.  

    وی گفت: حوزه ‏های علمیه خواهران برکات فراوانی را برای جامعه و خانواده ‏ها داشته است و امیدواریم برکات حوزه‏ های خواهران روز به روز افزون بشود.

   

   نیز، در این مراسم حجه الاسلام و المسلمین جناب آقای دکتر حسینی؛ استاد نهج البلاغه طی سخنانی گفت: الفاظ نهج البلاغه رستاخیز و معنای آن قیامت است.

   وی افزود: زمانی که انسان به الفاظ نهج البلاغه رجوع می کند به رستاخیز می‏رسد و زمانی که به مفاهیم آن توجه می‏ کند قیامتی از معانی پنهانی آن هویدا شده است.

   حجت الاسلام حسینی با اشاره به اینکه جهان اسلام شیعی سه دوره را تا به امروز تجربه کرده است، عنوان کرد: یکی از آن ادوار دوره روایی بوده است در این دوره روایات با این هدف جمع‏آوری می‏ شد که ارتباط مردم با معصومین قطع نشود و بتوانند پاسخ احکام خود را بیابند.

   استاد حوزه علمیه در خصوص دومین دوره که دوره استدلال است، اظهار داشت: دوره استدلال همان مرجعیت است در این دوره فقها انتظار داشتند مردم از استدلال آنان که از کلام آسمانی و روایی کشف شده بود تبعیت کنند.

وی با اشاره به دوره سوم، گفت: در حال حاضر ما در عصر سوم قرار داریم که به این عصر دوره ولایت مداری گفته می شود؛ امروز مهمترین بحث فقها آن است که فقیه متولی و عهده دار چه اموری است.

   حجت الاسلام حسینی با اشاره به اینکه احیای مکتب تشیع مهمترین وظیفه فقها به شمار می رود، اظهار داشت: در این عصر برای پاسخ به شبهات و ترویج و احیای معارف اهل بیت(ع) می‏توان به امیر بیان رجوع کرد تا رابطه فقیه با دین و مردم مشخص شود.

    استاد حوزه علمیه ادامه داد: اهل بیت(ع)پایه دین هستند و آنان ستون‏های یقین محسوب می شوند و هدایت از آن اهل بیت(ع) است و رسوخ در سنت مهمترین وظیفه ما به شمار می رود.

    یادآور می‏شود در پایان مراسم از پیشکسوتان پژوهشی و فعالان پژوهشگر این مدرسه علمیه تقدیر شد و در ادامه از منشور پیدایی، پویایی و پایایی این مرکز رونمایی گردید. همچنین، از واحدهای مختلف مرکز پژوهش و مطالعات تخصصی نهج ‏البلاغه بازدید به عمل آمد.

    نمايش مقاله

    نمايش تصوير

    نمايش اخبار